strona główna

ALEJA GWIAZD TORUNIA


W 2003 roku utworzono w Toruniu Aleję Gwiazd: naprzeciwko ratusza i Dworu Artusa w deptak wmurowane zostały mosiężne pierniki z autografami znanych torunian:

Aleksander Wolszczan Aleksander WolszczanAleksander Wolszczan: urodził się w 1946 roku w Szczecinku. Od 1968 roku pracował w Zakładzie Radioastronomii Instytutu Astronomii UMK jako stażysta techniczny. W roku 1969 ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu a w roku 1975 uzyskał stopień doktora nauk ścisłych na podstawie pracy dotyczącej widma pulsarów. Pracę na toruńskiej uczelni kontynuował do 1982 roku kiedy to przeniósł się do ośrodków amerykańskich.
W 1991 roku odkrył pierwszy pozasłoneczny układ planetarny - 3 planety krążące wokół pulsara PSR 1257+12.

Grażyna Szapołowska Grażyna SzapołowskaGrażyna Szapołowska: urodziła się w 1953 roku w Bydgoszczy. Aktorstwa uczyła się w warszawskiej PWST. Po ukończeniu szkoły zaczęła występować w warszawskim Teatrze Narodowym. Po szeregu epizodów na małym i dużym ekranie sławę przyniosła jej rola w filmie "Lata dwudzieste... lata trzydzieste...".
Została uhonorowana nagrodami na festiwalach w Chicago, Pradze i wielu imprez krajowych.

- 2004 -
Bogusław LindaBogusław Linda: urodził się w 1952 roku w Toruniu. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) im. Ludwika Solskiego w Krakowie którą ukończył w 1975.
Występy rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie a przed kamerą zadebiutował epizodem w filmie Czarne chmury.
Szybko stał się gwiazdą polskiego kina akcji (Kroll, Psy, Operacja Samum) ale nie stroni też od innych ról (Tato, Pan Tadeusz, Quo Vadis).
Bogusław Linda

Małgorzata KożuchowskaMałgorzata Kożuchowska: urodziła się w 1971 roku we Wrocławiu ale wychowała się w Toruniu.
W 1993 roku ukończyła Warszawską PWST. Pracuje w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Popularność przyniosły jej role w filmach: Kiler, Kiler-ów 2-óch, Młode wilki oraz w serialach: M jak Miłość i Matki, żony i kochanki.
Małgorzata Kożuchowska

- 2005 -
Leszek BalcerowiczLeszek Balcerowicz: urodził się w Lipnie w 1947 r. W Toruniu chodził do szkoły podstawowej. Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie i St.John's University w Nowym Jorku.
Dwukrotnie sprawował funkcję wicepremiera i ministra finansów Rzeczpospolitej Polskiej
Od roku 2000 był Prezesem Narodowego Banku Polskiego
Leszek Balcerowicz

Regina Smendzianka Regina SmendziankaRegina Smendzianka: urodziła się w 1924 roku w Toruniu. Gry na fortepianie uczyła się między innymi w Konserwatorium Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w Toruniu oraz na studiach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.
Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w obu Amerykach
Brała udział i zdobywała laury w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych
Przez wiele lat prowadziła działalność pedagogiczną zdobywając między innymi tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.

- 2006 -
Janusz Leon Wiśniewski Janusz Leon WiśniewskiJanusz Leon Wiśniewski: urodził się w 1954 roku w Toruniu. Jest rybakiem, wykładowcą, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii.
Jednak sławę przyniosła mu twórczość literacka. W 2001 wydał powieść Samotność w sieci, która błyskawicznie stała się bestsellerem. Inne jego znane utwory to: Zespoły napięć, Los powtórzony i Martyna.

REPUBLIKA REPUBLIKA: debiutowała w listopadzie 1981 roku, uczestnicząc w przeglądzie grup "nowofalowych" w Toruniu.
Zespół tworzyli: Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesieski oraz Grzegorz Ciechowski.
W ciągu 16 lat działalności (grupa zawiesiła działalność w latach 1986-90) zespół zdobył sobie miano jednej z najlepszych i najciekawszych formacji na polskiejREPUBLIKA scenie rockowej. Wśród największych przebojów można wymienić: Biała Flaga, Telefony, Zapytaj mnie czy cię kocham.
Wraz ze śmiercią Grzegorza Ciechowskiego w 2001 roku zespół zakończył działalność

- 2007 -
Jan KusiewiczJan Kusiewicz. W Toruniu mieszkał i uczył się do wybuchu II wojny światowej.
Jest jednym z najwspanialszych polskich tenorów drugiej połowy XX wieku. Przez wiele lat był czołowym solistą Opery Bałtyckiej.
Rozgłos przyniosła mu rola Jana Kiepury w filmie "Pamiętnik pani Hanki".
Jan Kusiewicz

Stefania ToczyskaStefania Toczyska: urodziła się w 1943 roku w Grudziądzu.
Mieszkała w Toruniu gdzie uczęszczała do Średniej Szkoły Muzycznej.
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu.
Śpiewaczka (mezzosopran), występowała na wielu renomowanych scenach w Polsce i na całym świecie.
Stefania Toczyska

- 2008 -
Janina OchojskaJanina Ochojska. Z Toruniem związała się przez studia na UMK i pracę w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Działała też w Duszpasterstwie Akademickim oo. Jezuitów w Toruniu oraz była współzałożycielką toruńskiej "Solidarności".
Największe uznanie przyniosła jej praca na rzecz pomocy humanitarnej. W 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, którą ciągle kieruje.
Janina Ochojska

Jacek Yerka Jacek Yerka :Jacek Yerka Urodziła się w 1952 roku w Toruniu (prawdziwe nazwisko - Jacek Kowalski). W 1976 ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
W swojej twórczości artystycznej poświęcił się grafice, plakatom i malarstwu. Tworzy surrealistyczne kompozycje i baśniowe pejzaże wykorzystywane w dziełach fantasy.
Za swoje plakaty został został laureatem prestiżowej World Fantasy Award. Współpracuje z wieloma galeriami na świecie w tym Morpheus Gallery w Beverly Hills.

- 2009 -
Łukasz Pawłowski Łukasz PawłowskiŁukasz Pawłowski - wioślarz. Urodził się w 1983 roku w Toruniu. W latach 1998-2003 uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu. Jest wychowankiem klubu AZS UMK Energohandel Toruń.
W 2008 roku podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zdobył srebrny medal w czwórce wagi lekkiej bez sternika. W 2006 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w ósemce ze sternikiem wagi lekkiej.

Rafał Bryndal Rafał Bryndal :Rafał Bryndal Urodził się w 1960 roku w Kościanie. W Toruniu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiował prawo na UMK.
Po kilku latach spędzonych w Kanadzie wrócił do Polski
Jest znanym dziennikarzem, poetą, satyrykiem, autorem piosenek a nawet aktorem. Bierze aktywny udział w życiu kulturalnym Torunia.