inne atrakcje

NAUKA W TORUNIU


Toruń to miejsce, w którym nauka rozwija się niezwykle prężnie. Swoje siedziby mają tu trzy wyższe uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Bankowa i Wyższe Seminarium Duchowne.
Jednocześnie nauka nie pozostaje zamknięta w zaciszu murów akademickich - śmiało prezentuje swoje odkrycia ciekawym toruńczykom i stanowi bardzo atrakcyjny punkt w ofercie turystycznej miasta.Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach.

Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, stanowiące część Centrum Astronomii UMK, jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Jego chlubą jest największy w kraju i jeden z największych w Europie radioteleskop o średnicy 32 metrów, wyposażony w nowoczesne oprzyrządowanie zbudowane na UMK. Instrument ten prowadzi badania w ramach światowej sieci obserwatoriów uczestniczących w syntezie globalnego radioteleskopu - VLBI i pozwala na badania m.in. takich obiektów jak masery, pulsary i kwazary.
Obok dużego radiotelespoku znajduje się też mniejszy - 15 metrowy używany często do ćwiczeń dla studentów. Obserwatorium posiada także inne, profesjonalne teleskopy, w tym największy w Polsce teleskop optyczny TCS.
Całe obserwatorium tworzy piękny, cichy park, w którym wśród zieleni można spacerować od jednego teleskopu do drugiego. Pracownicy chętnie oprowadzają gości po wszystkich atrakcjach i opowiadają (czasem bardzo obrazowo) o pracy współczesnych astronomów [chęć zwiedzania należy wcześniej uzgodnić].
Odległość: około 12 km. na północ od Torunia
Dojazd: PKS lub szlakiem rowerowym / pieszym
Piwnice k/Torunia, 87-148 Łysomice, tel. (056) 611-30-03 lub (056) 611-30-05
Planetarium im. W. Dziewulskiego

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu prezentuje seanse popularno-astronomiczne, obejmujące swoją tematyką praktycznie cały zakres wiedzy astronomicznej. Na kopule o średnicy 15m, można przedstawić ruchomy układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, układ gwiazdozbiorów, konfigurację planet na tle zodiaku, fazy Księżyca, zaćmienia a także procesy zachodzące w kosmosie.
Możliwa jest wędrówka na inne gwiazdy, planety i ich księżyce. Półkolisty ekran otaczający widza ze wszystkich stron sprawia wrażenie bycia wewnątrz obrazu. Efekt uczestnictwa w podróżach kosmicznych wzmacniany jest przez inne zjawiska świetlne i dźwiękowe.
Ciekawostką jest wirtualny spacer po toruńskiej starówce i najpiękniejszych zabytkach miasta.
Każdy pokaz wzbogacony jest o fachowy, ale łatwy w odbiorze komentarz lektora. Seanse przeznaczone są dla różnych grup wiekowych - od przedszkolaków po osoby dorosłe. Niektóre seanse mogą być prowadzone w języku angielskim.
Planetarium: ul. Franciszkańska 15/21, 87-100 Toruń, tel. (056) 622-50-66
Bilety: grupowy szkolny: 7,00 zł; indywidualny ulgowy: 7,00 zł; indywidualny normalny: 8,50 zł (poza sezonem taniej).
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Celem Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu.
W trakcie kilku dni trwania festiwalu prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, wywodzące się zarówno z naukowych laboratoriów i pracowni uniwesyteckich jak i wykorzystywanych w lokalnych przedsiębiorstwach i instytucjach.
Na program imprezy składają się róznorodne spotkania, wykłady, dyskusje, wystawy, wycieczki, prezentacje, warsztaty i konkursy. Odbywają się one w laboratoriach naukowych, salach wykładowych i wystawowych a także w plenerze i obiektach zabytkowych. Uczstnicy mogą stanąć oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Mają szansę samodzielnie przekonać się, jak wygląda praca współczesnego naukowca lub artysty w jego "naturalnym środowisku".
Festiwal organizowany jest co roku przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.
Toruńska impreza przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i wykształcenia. Wstęp na pokazy jest bezpłatny (z powodu ograniczonej liczby miejsc na niektóre prowadzone są zapisy).

Jeśli znasz jeszcze inne instytucje lub imprezy naukowe, którymi Toruń mógłby się pochwalić przed światem, to napisz do mnie na adres: torun@domek.pl lub skorzysaj z formularza na stronie głównej.