inne atrakcje

OKOLICE TORUNIA


Toruń stanowi doskonałą "bazę wypadową" do zwiedzania ciekawych okolicznych atrakcji. Obowiązkowym miejscem odwiedzin jest leżące niedaleko uzdrowisko - Ciechocinek. Warto też zobaczyć historyczne: Kruszwicę i Biskupin. Natomiast dla osób spragnionych dalszego zwiedzania zabytków, szczególnie polecam Chełmno.


Rozmiar: 1876 bajtów20km


34km


38km
39km


43km


64km
Ruszając z Torunia możesz odwiedzić:

Tężnie - http://www.ciechocinek.pl
Ciechocinek
To jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Charakteryzuje go bardzo korzystny dla funkcji leczniczo-wypoczynkowej klimat. Wpaniałe lecznicze właściwości ma wszechobecna solanka: słona woda jest w basenach i fontannach, spływa po wielkich tężniach i parując unosi się Jaś i Małgosia - http://www.ciechocinek.plw powietrzu.
Spacerując malowniczymi alejkami można podziwiać zabytkowe budowle uzdrowisk, piękne parki i najważniejsze - tężnie zbudowane już w pierwszej połowie XIX wieku.
W Ciechocinku odbywa się także wiele imprez kulturalnych - na szczególne uznanie zasługuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej.


Tężnie - http://www.inowroclaw.pl
Inowrocław
To kolejne, równie znane jak Ciechocinek, uzdrowisko wykorzystujące dobroczynne działanie solanki i łagodnego nizinnego klimatu.
Jednak Inowrocław to także zabytki i kultura. Na uwagę zasługuje Muzeum Jana Kasprowicza które gromadzi pamiątki po wybitnych osobistościach związanych z Kujawami oraz zabytki dokumentujące dzieje regionu.

Szafarnia
Ratusz i rynek - fot. Grzegorz Góra Główną atrakcją jest tu Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Odbywają się tu liczne koncerty i konkursy (nie tylko muzyczne) poświęcone Fryderykowi Chopinowi.
Można tu także zobaczyć Pałac Dziewanowskich, zabytkowy park, starą oficynę, dwie chaty pod strzechą i drzewa, które pamiętają czasy Chopina.

Chełmno
Ratusz i rynek - fot. Grzegorz Góra Miasto położone na wyniosłej wysoczyźnie morenowej urzeka swą unikatową panoramą.
Panorama Chełmna Chełmno to raj dla miłośników zabytków. Na niewielkiej przestrzeni zachowało się zadziwiająco dużo zabytków o znaczącej wartości historycznej i kulturalnej: prawie w pełni zachowany średniowieczny układ urbanistyczny wraz z murami miejskimi będącymi jednym z najpiękniejszych przykładów zabytków architektury obronnej, zabytkowe kościoły i kamienice.

Ratusz i rynek - fot. Grzegorz Góra
Kruszwica
Miasto wraz z jeziorem Gopło stało się przedmiotem wielu ciekawych legend i baśni, w tym najbardziej znanej o królu Popielu.
Główną atrakcją jest tu legendarna Mysia Wieża, w której myszy zjadły złego Popiela, jednak równie ciekawe jest jezioro Gopło z obszarem chronionym o nazwie: Nadgoplański Park Tysiąclecia.
Godna uwagi jest także Kolegiata Św. Piotra i Pawła - jedna z najlepiej zachowanych budowli romańskich w Polsce.


Ratusz i rynek - fot. Grzegorz Góra
Biskupin
Najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny - wspaniale odrestaurowane drewniane osiedle sprzed ponad 2700 lat.
Ratusz i rynek - fot. Grzegorz Góra
Osada położona jest na półwyspie i otoczona wałem obronnym. W środku podziwiać można szeregi domów wraz z ich wyposażeniem. Dużą atrakcją są coroczne festyny archeologiczne podczas których prezentowane są najróżniejsze przejawy życia ludzi od najdawniejszych czasów.

Okolice Torunia z perspektywy rowerzysty prezentuje strona: http://okolicetorunia.bloog.pl/


Jeśli znasz jeszcze inne ciekawe miejsca w okolicy Torunia, które warto jest odwiedzić goszcząc w grodzie Kopernika, to napisz do mnie na adres: torun@domek.pl lub skorzysaj z formularza na stronie głównej.