inne atrakcje

REKREACJA


W Toruniu można także wspaniale wypocząć i odprężyć się. Sprzyjają temu dobrze przygotowane ścieżki turystyczne, okoliczne kąpieliska oraz tradycyjne miejsca wypoczynku torunian takie jak: Bulwary nad Wisłą czy Park Miejski.
Toruń jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Do spacerów zachęca szybko rozwijający się ogród zoo-botaniczny, piękny park i liczne lasy okalające toruńskie osiedla.Bulwar Filadelfijski
Popularnym miejscem odpoczynku torunian i turystów jest Bulwar Filadelfijski.
Nad Wisłą można miło pogawędzić z przyjaciółmi, poczytać książkę lub poopalać się. Jeśli zachce się pić można usiąść w jednym z kilku sezonowych ogródków lub na barkach zacumowanych przy brzegu.
Niewątpliwą atrakcją jest możliwość przepłynięcia na drugi brzeg rzeki i z powrotem niewielką motorówką "Katarzynką" lub wybranie się w dłuższy rejs po Wiśle (wokół mostu drogowego i kolejowego) statkiem wycieczkowym "Wanda".Park Miejski
Niedaleko Bulwaru znajduje się największy toruński park. Dobrze utrzymany, cichy i spokojny jest wspaniałym miejscem do spacerów i odpoczynku. Jego dodatkowymi atrakcjami jest staw z łabędziami, fontanna i położony niedaleko ogród zoo-botaniczny.
Na skraju parku miejskiego, na błoniach nadwiślańskich zlokalizowane są wspaniałe tereny rekreacyjne. Nad brzegiem oczyszczonej Martówki urządzono piaszczystą plażę i boisko do siatkówki. Są też miejsca do wędkowania oraz plac do zabaw dla dzieci. W pobliżu znajdują się stanowiska do grillowania, w tym dwa specjalne kamienne grille. Wokół wytyczono ścieżki piesze i rowerowe, są także miejsca postojowe dla aut. Blisko stąd także do Wisły

Oprócz parków Toruń poszczycić się może także pięknymi lasami okalającymi miasto. Często przylegają one do osiedli mieszkaniowych i stanowią doskonałe miejsce spacerów i wycieczek.Trasy rowerowe
Bardzo dobrym sposobem na poznanie Torunia i jego okolic jest jazda rowerem. W mieście istnieje ponad 55 km ścieżek i szlaków rowerowych, z tego ponad 34 km to turystyczno-przyrodnicze trasy, które ciągną się aż poza granice grodu kopernika. Pozwalają one poruszać się praktycznie po całym mieście oraz odwiedzić wiele okolicznych miejscowości i atrakcji turystycznych. Najnowszą trasą jest szlak rowerowy Toruń - Bydgoszcz.Okoliczne kąpieliska
KAMIONKI - (19 km od Torunia) Torunianie wprost uwielbiają spędzać weekendy na kamionkowskiej plaży. Dojazd jest fantastyczny. Zmotoryzowani mogą zaparkować tuż przy plaży. Dosyć często kusują autobusy i pociągi. Fanów kąpieli nie odstrasza nawet niezbyt czysty piach. Można pograć w piłkę siatkową, wypożyczyć kajak (4 zł/godz), łódkę (8zł/godz) lub rower wodny (10 zł/godz). Nad bezpieczeństwem urlopowiczów czuwa dwóch ratowników. W razie wypadku czynny jest plażowy punkt medyczny. Dla łakomczuchów OKONIN (62 km od Torunia) To jezioro jest popularnym miejscem urlopowym. Plaża, na którą za wstęp trzeba zapłacić 2,50 zł, jest niewielka, co utrudnia niedzielny wypoczynek. Jednak piasek jest bardzo czysty i niezaśmiecony. Przygotowano boisko do koszykówki i siatkówki. Za godzinę pływania kajakiem trzeba zapłacić - 6 zł, łódką - 10 zł, a rowerem wodnym 6 zł lub 12 zł. Na najmłodszych czekają huśtawki i karuzela. Niestety, przy plaży jest wiecznie czynny punkt gastronomiczny.
pracują trzy punkty gastronomiczne.
Poza terenem plaży kuszą domki z niewielkimi restauracjami, które oferują - oprócz fastfoodów - obiady (zestaw kosztuje około 10 zł). W weekendy i święta czynna jest fantastyczna ślizgawka wodna. Gdyby ktoś chciał przedłużyć wypoczynek, może wynająć pokój lub mieszkanie.
Kąpieliska w okolicach Torunia Woda czysta i zachęca do kąpieli. Wieczorami można obserwować raki. Dojazd jest dość łatwy, zarówno samochodem, jak i autobusem PKS. Nad bezpieczeństwem czuwa ratownik w godz. od 10 do 19.
DZIKOWO (18 km od Torunia) Rosną tu drzewa, pod którymi można osłonić się przed palącym słońcem. Plaża jest trawiasta i dość zaśmiecona. Nikt nie czuwa nad porządkiem i bezpieczęnstwem urlopowiczów. OSIEK - (20 km od Torunia)
plaża prywatna: Brak ratownika, ale jest za to czysto i przyjemnie. Na zmotoryzowanych czeka parking. Można wynająć pokój z pełnym wyżywieniem za 45 zł za dobę i wypożyczyć kajak (4 zł/godz.) lub rower wodny (5 zł/godz.). Jest nawet restauracja, w której obiad kosztuje ok. 15zł. Policja stale dozoruje teren.
Punktów gastronomicznych brak. Dostęp do kąpielisk jest trudny. To bardziej miejsce dla miłośników czystej wody, którzy mają na wypoczynek jedno popołudnie. Przy plaży są wydzielone dwa kąpieliska. Płytkie dla małych dzieci i głębsze dla bardziej wprawnych pływaków. plaża publiczna: Piach jest brudny i kamienisty. Zachęcać może stosunkowo małe zainteresowanie tym jeziorem. Z pewnością nie ma groźby, że ktoś rozłoży nam ręcznik na głowie. Na plaży są dwie budki gastronomiczne, w których można zjeść obiad za 6,5 zł. Dla miłośników aktywnego wypoczynku nie ma nic: ani boiska, ani wypożyczalni sprzętu wodnego. Nie ma też ratownika. Dojechać łatwiej autobusem PKS niż samochodem.
*za Gazetą Wyborczą


Zamek Dybowski i Kępa Bazarowa
Marek Dębski - www.gory.ibc.pl/torun Na lewym brzegu Wisły znajdują się ruiny Zamku Dybowskiego, zwanego też Nieszawą. Zbudowany został w latach 1422-25 przez króla Władysława Jagiełłę, w celu wzmocnienia kontroli Wisły i stworzenia zagrożenia dla zamku krzyżackiego w Toruniu. Marek Dębski - www.gory.ibc.pl/torun W roku 1431 zamek przejęli Krzyżacy a do rąk polskich wrócił po ponad 20 latach. Zamek był wielokrotnie przerabiany i rozbudowywany. Podczas wojen Szwedzkich zamek próbowano wysadzić i nigdy już nie został odbudowany.
Obecnie, otoczone zielenią ruiny, są wyśmienitym miejscem na letni piknik lub ognisko.
zdj. Marek Dębski - www.gory.ibc.pl/torun
Marek Dębski - www.gory.ibc.pl/torun "KĘPA BAZAROWA" - na lewym brzegu Wisły, na wyspie położonej naprzeciw Starego Miasta założony został częściowy rezerwat przyrody zwany "Kępa Bazarowa". Rezerwat jest bardzo bogaty pod względem florystycznym i faunistycznym. Gniazduje tu wiele rzadkich gatunków ptaków w tym nawet orły bieliki. Rezerwat chroni nadwiślańskie łęgi wierzbowo-topolowe i jesionowo-wiązowe oraz stupięćdziesięcioletnie topole.


PIERNIKOWE MIASTECZKO
Rozmiar: 16915 bajtów W samym centrum Starego Miasta (na ulicy Podmurnej, niedaleko Placu Teatralnego) stworzony został plac zabaw dla dzieci, nazwany Piernikowym Miasteczkiem.
Pomiędzy budynkami Starówki, wśród zadbanej zieleni umieszczono piaskownice, karuzele, drabinki i bujaczki. Niewątpliwą atrakcją jest specjalna fontanna.
Całość jest ogrodzona i dozorowana. Rozmiar: 28403 bajtów

Jeśli znasz jeszcze inne ciekawe miejsca lub sposoby spędzania wolnego czasu, które Toruń oferuje mieszkańcom i turystom, to napisz do mnie na adres: torun@domek.pl lub skorzysaj z formularza na stronie głównej.


Elitarny Katalog Stron