strona główna

Wczytywanie strony....

Tu jest dużo zdjęć - to może potrwać chwilę ...

GALERIA TORUNIA

PANORAMA TORUNIA

Piękny widok
Adam Kmak - http://zhtw.trekearth.com
... w nocy
... i w dzień


TORUŃSKA STARÓWKA Z LOTU PTAKA

4 grudnia 1997 roku Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Oprócz zabytków, na szczególne wyróżnienie zasługuje wspaniale zachowany, autentyczny średniowieczny układ urbanistyczny - jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Europie.
Dwa rynki, dziesiątki kamienic, zabytki klasy 0, bujne życie kulturalne - oto co urzeka w tym pięknym mieście.
Widok na Starówkę z Wieży Ratuszowej (fot. Piotr Woszczyna):
Toruń z Wieży - P.Woszczyna

Toruń z Wieży - P.Woszczyna

MAPA TORUNIA

Mapa toruńskiej starówki i okolic z zaznaczonymi najważniejszymi zabytkami. >>>MIKOŁAJ KOPERNIK

(1473-1543)
Urodzony w Toruniu astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, kanonik. Autor heliocentrycznej teorii Układu Słonecznego. (szczegółowe informacje)


TORUŃSKIE POMNIKI I TABLICE PAMIĄTKOWE


PIERNIKOWA ALEJA GWIAZD


W deptaku naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego i Dworu Artusa wmurowane zostały
mosiężne pierniki z autografami znanych torunian

RYNEK STAROMIEJSKI

Od XIII do początku XX w. stanowił centrum życia publicznego Torunia. Pełnił funkcje handlowe, gospodarcze, administracyjne i sądowe. W najbardziej reprezentacyjnej części zachodniej rynku, zwanej placem turniejowym organizowano turnieje, parady, uroczystości religijne i państwowe.
Obecnie rynek przyciąga widokiem ratusza miejskiego, okalającymi go pięknymi kamieniczkami i ... kolorowymi restauracjami na świeżym powietrzu. Często urządzane są tam też różnego rodzaju występy, koncerty i imprezy kulturalne.

Richard Gatward - http://zhtw.trekearth.com Agnieszka Degorska - http://zhtw.trekearth.com fot: Bartosz Wróblewski
fot. Maciej Karlewski Aleksander Gruszecki - http://zhtw.trekearth.com

KRZYWA WIEŻA

Średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,40 m) spowodowanemu osunięciem się podłoża. Wybudowana jako baszta obronna, początkowo nie posiadała ściany od strony miasta. Z czasem dobudowano ścianę a basztę przerabiano kolejno na więzienie, kuźnię i mieszkanie. Obecnie wieża jest siedzibą galerii i Pracowni Szkła Artystycznego oraz kawiarenki (na I piętrze i murach!).
Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów Starego Miasta i obowiązkowy punkt odwiedzin turystów.

RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO

Zamek Krzyżacki w Toruniu był pierwszym, jaki powstał na ziemi chełmińskiej. Budowę rozpoczęto już w roku 1236. Początkowo był zapewne drewniany, a od XIII w. kamienno-ceglany. Przez 200 lat był symbolem władzy zwierzchniej Zakonu nad tymi ziemiami. Po wybuchu wojny trzynastoletniej zamek został zdobyty (8 II 1454 r.) przez mieszczan toruńskich a następnie rozebrany.
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie części fosy zamkowej, dolne partie zamku głównego i w dobrym stanie wieża sanitarna zwana ,,Gdaniskiem'' (na zdjęciu).
ze strony: www.tii.pl

KAMIENICE

Bartosz Wróblewski - http://zhtw.trekearth.com http://zhtw.trekearth.com

fot. Maciej Karlewski

KATEDRA św. JANÓW

Kościół św. Janów - Chrzciciela i Ewangelisty jest najstarszą świątynią gotycką na ziemi chełmińskiej. Budowę rozpoczęto w XII w. i od tej pory był wielokrotnie przebudowywany. W miejscu wieży zawalonej w 1406 r. wybudowano obecną 52 metrową wieżę. Zawieszony na niej dzwon "Tuba Dei" (Trąba Boża) jest drugi co do wielkości w Polsce (po wawelskim "Zygmuncie"). Wnętrze kościoła jest bogato zdobione: fragmenty gotyckich malowideł naściennych, pochodzące z różnych epok rzeźby, obrazy, ołtarze, sprzęty, płyty nagrobne, barokowe organy i najcenniejsza - gotycka chrzcielnica. (Szczegółowy plan koscioła)KOŚCIÓŁ św. JAKUBA

Należy do największych świątyń gotyckich w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1309 roku (o czym informuje gotycki napis na glazurowanej cegle obiegającej prezbiterium) z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Wyróżnia się spośród innych toruńskich kościołów układem bazylikowym. Jako jedyny posiada też bardzo efektowne zewnętrzne łuki odporowe (obecnie częściowo włączone do budynku) oraz sterczyny, które nadają całej konstrukcji wrażenie lekkości. Wnętrze dekorowane jest glazurowaną żółtą i zieloną cegłą oraz malowidłami ściennymi z XIV i XV wieku. Ciekawymi elementami są krucyfiksy z XV w., stelle i bogato rzeźbione organy. (Szczegółowy plan kościoła)

RADIOTELESKOP W OBSERWATORIUM W PIWNICACH

Przy strukturach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika funkcjonuje Centrum Astronomii UMK. Posiadając nowoczesny, 32-metrowy radioteleskop prowadzi badania w ramach światowej sieci obserwatoriów uczestniczących w syntezie globalnego radioteleskopu - VLBI. Centrum jest też członkiem Europejskiej Sieci Pulsarowej gdzie Toruńska antena wraz z ze zbudowanym w CA UMK nowoczesnym oprzyrządowaniem jest jednym z 3 najczulszych instrumentów. Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach posiada, oprócz wspomnianego 32-metrowego radioteleskopu, także mniejszy radioteleskop i szereg teleskopów optycznych.


HERB TORUNIA

Początkowo toruń miał kolejno trzy herby: XIIIw. - Madonnę z Dzieciątkiem (patronkę zakonu Krzyżackiego); XIVw. - św. Jana Chrzciciela (patrona kościoła parafialnego); od XVw. - mur o trzech basztach z otwartą, zapraszającą do miasta małą bramą pośrodku. W 1470 r. dodano anioła podtrzymującego tarczę herbową i w tej postaci herb Torunia funkcjonował aż do końca Rzeczpospolitej.
Po zajęciu miasta w 1793r. przez Prusy rozpoczęła się karuzela zmian wyglądu herbu (stały pozostawał trójbasztowy mur z otwartą bramą). W 1990 roku toruński herb odzyskał swoją XVI-wieczną formę.

RATUSZ STAROMIEJSKI

fot: Bartosz Wróblewski Richard Gatward - http://zhtw.trekearth.com Agnieszka Degorska - http://zhtw.trekearth.com

POCZTA GŁÓWNA

Neogotycki gmach, zaprojektowany przez Johanna Otzena, wzniesiony w latach 1881-1894 na miejscu starej poczty oraz hotelu "de Sanssouci".

URZĄD MIASTA

Centrum Torunia

Okolice Placu Teatralnego i Muzeum Etnograficznego.

DWÓR ARTUSA

Dwór Artusa

Kamienica 'Pod Gwiazdą'FONTANNA FLISAK

DOM KOPERNIKA


Zamek Dybowski - http://gory.ibc.pl/torun/
fot. Marek Dębski

ZAMEK DYBOWSKI

BULWAR FILADELFIJSKI


fot: Maciej Karlewski
fot: Maciej Karlewski
Fosa Staromiejska

FOSA STAROMIEJSKA

MOST NA WIŚLE im. Józefa Piłsudskiego

http://zhtw.trekearth.com


Mała powódź z marca 2005


Sylwester nad ToruniemŚwięta w Toruniu

   *    fot:Tomasz Szymański www.photo.net

W i d o k   z   o k n a   n a   T O R U Ń

Zdjęcia pochodzą między innymi z:
* Katalogu wydanego przez Zarząd Miasta Torunia pt:TORUŃ - Wydawca: Agencja Akces Krzysztof Młotkowski. 1996
* publikacji wojewody kujawsko-pomorskiego pt:Województwo Kujawsko-Pomorskie - Wydawca: Pracownia Sztuk Plastycznych w Toruniu - Studio Oleksiak. 1999
Wszelkie uwagi autorów zdjęć lub wydawców dotyczące zamieszczonych tu publikacji proszę kierować na adres torun@domek.pl